Seurakunnan päätöksenteko

Seurakunnanvaltuusto käyttää seurakunnan päätösvaltaa. Seurakunnan hallintoa ja toimintaa hoitavat seurakunnanvaltuusto, seurakunnanneuvosto, lautakunnat, toimikunnat, kappelineuvosto sekä kirkkoherra ja seurakunnan muut työntekijät.
 
Seurakunnanneuvoston tehtävänä on edistää seurakunnan hengellistä elämää, vastata seurakunnan hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä seurakunnanvaltuuston päätösten valmistelusta, laillisuuden valvonnasta ja täytäntöönpanosta. Seurakunnanneuvosto valvoo seurakunnan etua, edustaa seurakuntaa ja käyttää sen puhevaltaa, jollei tässä laissa tai kirkkojärjestyksessä toisin säädetä.

Jokaisen seurakunnan esimiehenä on kirkkoherra. Kirkkoherra johtaa seurakunnan hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toimintaa tämän lain, kirkkojärjestyksen ja seurakunnan toimielinten päätösten mukaan. Kirkkoherra vastaa siitä, että pyhät toimitukset toimitetaan kirkon perinteen, kirkkojärjestyksen ja muiden kirkollisten sääntöjen mukaan. Kirkkoherran on huolehdittava seurakuntansa uskonnollisesta kasvattamisesta ja seurakuntansa jäsenten sielunhoidosta.

SEURAKUNNANVALTUUSTO

Pertti Westman (pj)

044 232 3489

pertti.westman@steveco.fi

Marju Haltola (1. vpj)

040 556 1403

ilopilleri64@gmail.com

Ylinen Outi (2. vpj)

outi.ylinen@kotka.fi

vt. kirkkoherra

Timo Tynkkynen

kotka@ort.fi 

0400 654 883

Niilo Alenen

p. 044 056 7835

niilo.alenen@kymp.net

Vera Borodulin

040 722 7279

vera.borodulin50@gmail.com

Tuula Mussalo

040 575 7059

tuula.mussalo@hotmail.fi

Katja Rautkoski

044 552 3024

katja.rautkoski@gmail.com

Birgit Salmenhaara

050 561 4740
birgit.salmenhaara@carea.fi

Margarita Yukhnevich

040 561 9915

margo@sulo.fi

SEURAKUNNANNEUVOSTO​

vt. kirkkoherra (pj)

Timo Tynkkynen

kotka@ort.fi 

0400 654 883

Marja-Liisa Jenu (vpj)

044 0365 663

marjaliisa.jenu@gmail.com


Lars Forsman

050 376 7874

lasu.forsman@gmail.com

 

Anne Jurvanen

044 204 8268

jurvaa@gmail.com

Esa Terviö

044 083 7846

tervioesa@gmail.com

Outi Ylinen

outi.ylinen@kotka.fi

Mats Forsström

KIINTEISTÖLAUTAKUNTA

Leo Koskinen, pj.

Pirjo Kurki, sihteeri

Valdemar Porokara

 

Maria Sakki
 

Esa Terviö

vt. kirkkoherra Timo Tynkkynen

Pöytäkirjat

Seurakunnan valtuuston II lakisääteinen kokous 10.11.2017

Seurakunnan valtuuston I lakisääteinen kokous 17.10.2017

VIRASTO AVOINNA

maanantaisin kello 15-17,

muuna aikana ota yhteys suoraan työntekijöihin

Työntekijöiden viikkovapaat ovat torstaina

ja perjantaina.

KOTKAN ORTODOKSINEN SEURAKUNTA

Kymenlaaksonkatu 2, 48100 Kotka

kotka@ort.fi

Seurakunnan Facebook-sivu

Virkatodistustilaukset  ja sukuselvitykset Kirkon keskusrekisteristä ma-pe klo 9-15 p. 040 358 3625 tai keskusrekisteri@ort.fi

HENKILÖKUNTA

 

Isä Timo Tynkkynen 
0400 654 883 tai timo.tynkkynen@ort.fi

Kanttori Katarine Lehtomäki 
p. 050 359 4823    
 
Vahtimestari Vesa Lehtomäki
 p. 05 212 767